Üniversite Seçerken

ilyaskandemir
Mesajlar: 24
Kayıt: Çrş Tem 19, 2017 2:10 pm

Üniversite Seçerken

Mesaj gönderen ilyaskandemir » Çrş Tem 24, 2019 11:35 am

Üniversite sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin yerleştirmedeki en önemli sorunu olan üniversite ve bölüm tercihi, belki de hayatlarının bundan sonraki seyrini belirleyici niteliktedir. Bu önemli karar öncesinde her ne kadar akıllarda bazı tercihler şekillenmişse de değişen şartlar bu kararların revizyonunu gerektirebilmektedir. En doğrusu, elbette, “bilgi sahibi olduktan sonra fikir sahibi olmak”tır.
Üniversite eğitiminde üniversitelerin kaliteleri oldukça önemlidir. Tercih ederken de bu kriter göz önünde tutulmalıdır. Zira yıllarca eğitim alıp bunun karşılığı olan hedefinize ulaşamamak oldukça kötü bir kaderdir. Artık enformasyonun çok hızlı olduğu bir çağdayız. Bilinçli firma yöneticileri, çalışma arkadaşlarını seçerken üniversitelerin isimlerinin daha ötesinde kıstasları göz önünde tutmaktalar. Araştırma üniversitesi olmak, uluslararası eğitim derecelendirme kuruluşlarının listesine girmek, girişimcilik endeksinde yukarılarda yer almak, öğretim üyelerinin çoğunun yurtdışı eğitimli olması, bilimsel ihtisaslaşma ve lisansüstü eğitim noktalarında da yetkin olmak bu kıstasların başında gelmektedir. Adaylar da bunları öncelikleri arasına alırken, kendi şartlarını da bu kıstaslara dahil etmelidir. Örneğin yabancı dilde eğitim, devlet üniversitesi avantajı, ulaşım gibi faktörler muhakkak göz önüne alınmalıdır.
Peki Gebze Teknik Üniversitesi bu bağlamda nasıl değerlendirilebilir? Bu soruya cevap vermeden önce GTÜ’yü biraz tanıtmakta fayda var. Halen bu üniversitede çalışan en eski personel olarak bu tanıtım görevini kendime bir borç olarak görüyorum. Üniversitemiz 1992 yılında Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak kurulmuş, 2014 yılında da Teknik Üniversite olarak ad değiştirmiştir. Önceleri sadece projelere ve yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ülkemize akademisyen yetiştirmeye ağırlık vermişken sonraları peyderpey 4 senelik lisans programları da açmış, sonunda da Teknik Üniversite olmuştur.
Üniversitemiz devletin belirlediği 10 araştırma üniversitesinden biridir. Bu oldukça önemlidir. Ayrıca TÜBİTAK’ın Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde de ilk 10’dadır. Bu başarıyı kazanırken Teknopark’ı olmaması ve öğrenci ve öğretim üyesi sayısı olarak köklü rakiplerinin altında olması aslında GTÜ’nün ne denli başarılı olduğunun bir göstergesidir. GTÜ ayrıca, uluslararası üniversite derecelendirme kuruluşları tarafından da ülkemizin önde gelen birkaç üniversitesi arasında gösterilmektedir.
GTÜ’nün bölümlerinin akademik personellerinin özgeçmişlerine bakıldığında çoğunun yurtdışı, bilhassa Amerika Birleşik Devletleri eğitimli olduğu göze çarpar. Bölümlerin eğitim dili de çoğunlukla İngilizcedir. Artık İngilizcenin dünya dili olduğunu düşünürsek bu oldukça olumlu bir tercih olarak düşünülebilir. Ülkemizin, lisansüstü/lisans öğrenci sayısı oranı en fazla olan üniversitesi olan Gebze Teknik Üniversitesi bu konuda dünyada da önde gelen üniversitelerdendir. Bu durum doğrudan doğruya ihtisaslaşmanın, araştırma ve bilime verilen önemin bir göstergesidir.
GTÜ, sanayiye yakın konumu ile mezunlarının iş bulması noktasında da öne çıkmaktadır. Çoğu lisans öğrencimiz daha eğitimleri sırasında projelerde ve firmalar tarafından kısmi zamanlı çalıştırılmaya başlamaktadır. Yani GTÜ, mezunlarının iş bulma kaygısı en az olan nadir üniversitelerdendir.
Peki bütün bunlara rağmen GTÜ lisans programlarının üniversite sınavı taban puan sıralaması neden bu imkanların belki yarısını bile sağlayamayan üniversitelerinkinden çok ileride değildir? Bunun iki temel nedeni vardır: Birinci neden üniversitenin daha çok lisansüstü eğitime ağırlık veren kültürü ve geçmişinden dolayı lisans seviyesinde fazla tanınmamasıdır. İkinci neden de adının ‘İstanbul’, ‘Ankara’ gibi büyük şehirlerle özdeşleştirilememesidir. Ancak bu durumlar artık geçerliliğini yitirmektedir. Zira GTÜ lisans eğitimindeki ağırlığını artırmıştır, tanınmaktadır. Ayrıca, açılan Marmaray hattı üzerinde bir istasyonu olan, yerleşkesinin yarısının İstanbul’da yer aldığı söylenebilen bir üniversite olduk. GTÜ öğrencilerinin İstanbulkart’ı var. Anadolu yakasından 20-25 dakikada direkt olarak kampüsün içine çıkan bir ulaşım imkanına sahiptir. Evet doğru okudunuz. İstasyon, öğrenci kartınız ile doğrudan kampüse giriş yapacağınız şekilde planlanmıştır. Ulaşımın çok ama çok önemli olduğu büyük şehirlerde böyle bir nimetin GTÜ öğrencilerine sağlanması açıkçası büyük bir ayrıcalık olmaktadır.
Peki bu gelişmeler, bu değişen şartlar GTÜ’nün taban puanlarını nasıl etkiler? Elbette ki bunun GTÜ lisans programlarının puanlarında artışa neden olması doğal bir sonuç olacaktır. Daha da önemlisi, bu puan artışının ve sıralamadaki yükselişin artarak devam etmesi çok muhtemeldir. Üniversite yönetimi; eğitim kalitesi, yerleşke imkanları, teknopark kurulumu, kulüp faaliyetleri, yurtdışı olanakları ve ulaşım hususlarındaki iyileştirmelere yönelik kararlılığını devam ettirmektedir. Yani kısacası, Gebze Teknik Üniversitesi’ni araştırmadan, değerlendirmeden karar vermeyin arkadaşlar. Tercih de sizin hayat da…
Doç. Dr. İlyas KANDEMİR